An object is at rest at (1 ,5 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 7/4 ms^-2 as it moves to point B. If point B is at (2 ,5 ,6 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Aug 1, 2016

The distance to be covered is sqrt2 m, and this takes 0.96 s.

Explanation:

First find the distance to be covered:

d=sqrt((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2+(z_2-z_1)^2)

d=sqrt((2-1)^2+(5-5)^2+(6-5)^2)=sqrt(1^2+0^2+1^2)=sqrt2 m

Now we can use the equation:

s = ut + 1/2 at^2

But the initial velocity u=0, so s = 1/2 at^2

Rearranging to make t the subject:

t=sqrt((2s)/a) = sqrt(2xxsqrt2)/(7/4) = 0.96 s.