An object is at rest at (1 ,3 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 4/3 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,6 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jul 2, 2017

The time is =2.37s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((3-1)^2+(6-3)^2+(4-5)^2)

=sqrt(2^2+3^2+1^2)

=sqrt(4+9+1)

=sqrt14

=3.74m

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

a=4/3ms^-2

t^2=(2d)/a=(2*3.74)/(4/3)

=5.61s^2

t=sqrt(5.61)=2.37s