A car accelerates at 3 m/s^2 for 10 seconds. If it started with a velocity of 20 m/s, what is its final velocity? Physics 1D Motion Acceleration 1 Answer ali ergin May 2, 2016 v_f=50 m/s Explanation: v_f=v_i+a*t v_i:"initial velocity" a:"acceleration" t:"time" v_f:"final velocity" v_i=20m/2 a=3m/s^2 t=10s v_f=20+3*10 v_f=20+30 v_f=50 m/s Answer link Related questions Why is acceleration measured in meters / seconds squared? An object uniformly accelerates from 15.0m/s west to 35.0m/s west. What is the rate of... A rocket travelling at +88m/s is accelerated to +132m/s over a 15s interval. What is its... An object travels 8.0m south in 3.2s while uniformly accelerating at a rate of 0.71m/s2 south.... A car slows from 22m/s to 3m/s with a constant acceleration of –2.1m/s2. How long does this require? After traveling for 6.0 seconds, a runner reaches a speed of 10 m/s. What is the runner’s acceleration? A helicopter’s speed increases from 25 m/s to 60 m/s in 5 seconds. What is the acceleration of... A cart rolling down an incline for 5.0 seconds has an acceleration of 4.0 m/s2. If the cart has... How does centripetal acceleration differ from linear acceleration? How does acceleration relate to distance? See all questions in Acceleration Impact of this question 17635 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License