A body start from rest and with a uniform acceleration of 10m/s^2 for 5 second. during the next 10 second its moves with uniform velocity. the total distance travelled by the body its?

1 Answer
Jul 18, 2018

The total distance travelled is =625m

Explanation:

The initial velocity is u=0ms^-1

The acceleration is a=10ms^-2

The time is t=5s

Apply the equation of motion

v=u+at

The velocity is

v=0+10*5=50ms^-1

The distance travelled in the first 5s is

s=ut+1/2at^2

=0*5+1/2*10*5^2=125m

The distance travelled in the following 10s is

s_1=vt_1=50*10=500m

The total distance travelled is

d=s+s_1=125+500=625m