A 23.0 g sample of I2(g) is sealed in a gas bottle having a volume of 500 mL. Some of the molecular I2(g) dissociates into iodine atoms and after a short time the following equilibrium is established. I2(g-->2I(g) For this system, Kc= 3.80 x 10^-5. What mass of I2(g) will be in the bottle when equilibrium is established?

1 Answer

O.K., this is actually a pretty common equilibrium calculation. What we are going to do is first write down the equilibrium expression, then rearrange it to solve for I_2(g).

Then it gets interesting because we also have a condition that that total amount of iodine must equal 23.0 grams. So we are going to have to substitute a variable for the amount of I_(g) and then solve for that variable. Once we have that, we can go back and determine how much I_2(g) remains.

By the way, 23.0 grams of I_2(g)_0 in 500 ml is a concentration of 0.18123869080419310683067349794692 moles per liter. (We always retain all the digits in a calculation until we get to the answer, then we round it off to, in this case, 3 significant figures.)

So: K_c = [I_(g)]^2/[I_2(g)] (1)

Great. Now we have to figure out how much I_(g) we have.

The balanced chemical equation is:

I_2(g) <==> 2I_(g)

Let's say that "X" I_2 molecules dissociate into "2X" iodine atoms:

Initial amounts: 0.18123869 M of I_2(g) and 0 M of I_(g)
Final Amounts: 0.18123869-X M of I_2(g) and 2X M of I_(g)
(that is, each iodine molecule will produce two iodine atoms)

So, substituting the final amounts into equation (1):

(2X)^2/(0.1823869-X) = 3.80 × 10^-5

Since K_"c" is such a small number, very little of the "I"_2 will dissociate. We can assume that X is negligible in comparison with 0.1823869.

The equation then becomes

(4X^2)/0.1823869 = 3.80 × 10^-5

or

4X^2 = 0.1823869 × 3.80 × 10^-5 = 6.930702 × 10^-6

X^2 = 1.732676 × 10^-6

X = 1.31631 × 10^-3

So the final concentration of I_2(g) is going to be (0.18123869 - 1.31631 × 10⁻³ ) M = 0.1799224 M.

The mass of "I"_2 at equilibrium is

0.500 L × (0.1799224"mol I"_2)/(1"L") × (253.81"g I"_2)/(1"mol I"_2) = 22.8"g I"_2

So your final answer is, 22.8 grams of I_2(g)

Cheers!