PCl3(g) + Cl2(g) <---> PCl5(g) Kc = 0.18 In an initial mixture of 0.300M PCl3 (g), 0.400M Cl2 (g), what are the equilibrium concentrations of all gases?

1 Answer
Dec 20, 2014

The equilibrium concentrations are [PCl3]=0.280M, [Cl2]=0.380M, [PCl5]=0.02M.

One can approach this problem by using the ICE method (more here: http://en.wikipedia.org/wiki/RICE_chart); even before doing any calculations, the value of the equilibrium constant can give us an idea on how the result will look like; since Kc<1, the reaction will favor the reactans, so we'd expect bigger equilibrium concentrations for PCl3 and Cl2, than for PCl5.

..PCl3(g)+Cl2(g)PCl5(g)
I:. 0.300.............0.400..............0
C:... -x....................-x...................+x
E:..(0.300-x).....(0.400-x)...........x

So, Kc=[PCl5][PCl3][Cl2]=x(0.300x)(0.400x)=0.18

The equation 0.18x21.126x+0.0216=0 produces two values for x, x1 = 6.23 and x2 = 0.020; since concentrations cannot be negative, the correct value will be x=0.020 (x=6.23 would have produced negative concentrations for PCl3 and Cl2).

Therefore, the equilibrium concentrations for all the gases are

[PCl3]=0.3000.020=0.28M
[Cl2]=0.4000.020=0.38M
[PCl5]=0.020M

Notice that the initial predictions on the relative concentration values is correct, the concentrations of the reactans are bigger than the concentration of the product.