What volume of 18molL1 H2SO4(aq) is needed to make a 250mL volume of solution that is 0.50molL1 with respect to H2SO4?

2 Answers
Aug 24, 2017

This is where you use a dilution factor/equation to prepare 250 mL of 0.50 M H2SO4(aq). This is the M1V1=M2V2.

In this case:
M1=18M
M2=0.50M
V2=250mL

Note that when you use the dilution equation, there is no need to switch from mL to L. Let's solve for V1.

V1=M2V2M1=(0.50M)(250mL)18M=6.944mL

Due to sig figs, your answer should be 6.9 mL. You need to add 6.9 mL of 18M sulfuric acid and dilute with water until you reach 250 mL.

Aug 24, 2017

Add acid to water.........

Explanation:

You add acid to water because if you spit in conc. acid it spits back (I kid you not!), and when you do the dilution you wear safety spex and a lab coat to protect your clothing. I write this first because this is an ABSOLUTE SAFETY REQUIREMENT not only for yourself but for the people around you. You want to finish the experiment with your mince pies intact.

We wants a 250mL volume of 0.50molL1 H2SO4.

And this corresponds to a molar quantity of 250×103L×0.50molL1=0.125mol WITH RESPECT TO SULFURIC ACID.

And we get this from the conc. sulfuric acid.....

0.125mol18.0molL1×103mLL1=6.94mL.

And so we add slightly under 7mL of conc. acid to approx. 240mL of water. Again I stress that this order of addition is absolutely important.