Question #93c7e

1 Answer
Mar 23, 2017

The force is 60" N"60 N, that is 6060 newtons.

Explanation:

Force is mass times acceleration:

Mass = 12" kg"12 kg
Acceleration = 5" m/s^2"5 m/s^2

Force = (12×5)("kg" × " m/s^2")(12×5)(kg× m/s^2)
=60" N"=60 N

What is that "N" thing I magically put in? Check it out:

A newton, abbreviated N, is defined as the force that accelerates one kilogram by one meter per second squared. So when you see "kg" × " m/s^2"kg× m/s^2 as above, you replace it with "N"N for "newton".