Question #43247

2 Answers
Oct 13, 2017

a = 6 m/s^2

Explanation:

The formula relating velocity under constant acceleration is:

v_f = v_i + at

Each variable, and the known values for this problem, are shown below:

{(v_f, "Final velocity", 22 m/s) , (v_i, "Initial velocity", 4 m/s), (a, "Acceleration", "?"), (t, "Time", 3 s) :}

Substituting into the formula:

22 m/s = 4 m/s + a(3 s)

18 m/s = a(3 s)

6 m/s^2 = a

Oct 13, 2017

a = 6m/s^2

Explanation:

The velocity when roller coaster starts down the slope is 4m/s.
That is, it's initial velocity is 4m/s, i.e., u = 4

After t = 3s the velocity a the bottom is 22m/s.
That is, it's final velocity is 22m/s, i.e., v = 4

Using formula,
v = u + at
22 = 4 + 3a

a = 6m/s^2