Question #c7911

1 Answer
Jan 21, 2018

The centripetal acceleration is =25ms^-2=25ms2 and the tangential acceleration is =0ms^-2=0ms2

Explanation:

The speed of the car is v=100ms^-1v=100ms1

The radius of the track is r=400mr=400m

The angular velocity is omega=v/r=100/400=0.25rads^-1ω=vr=100400=0.25rads1

The angular acceleration is alpha=0rads^-2α=0rads2

The tangential acceleration is a_T=alphar=0*400=0ms^-2aT=αr=0400=0ms2

The centripetal acceleration is a_C=v^2/r=100^2/400=25ms^-2aC=v2r=1002400=25ms2