A force of 12 newtons is applied on an object and it gives it an acceleration of 12 ms2. Find the mass of the object and its velocity after 3 seconds?

1 Answer
Dec 12, 2016

Mass of the object is 1.25 kg. and its final speed is 36 ms

Explanation:

We assume the object is at rest. As force F=m×a, where m is mass and a is acceleration, both in similar units - like above we have in MKS units.

Hence, mass is Fa=1512=54 or 1.25 kg..

As the body is assumed to be at rest, its initial velocity u is 0 ms and as acceleration is 12 ms2, final velocity v is

v=u+at=0+12×3=36 ms.