Let
m_1kg->"1st mass having weight " 9.9N
m_2kg->"2nd mass having weight " 22.2N
So m_1=9.9/g=9.9/10=0.99kg
and m_2=20.2/g=20.2/10=2.02kg
Since m_2>m_1
The combined system will have downward acceleration on m_2 and same upward acceleration on m_1. Let the acceleration of the combined system be a and tension on connecting rope be T
Now considering the force on m_1 we can write
T-m_1g=m_1a........(1)
Agaun considering the force on m_2 we can write
m_2g-T=m_2a........(2)
Adding (1) and (2) we get
(m_2+m_1)a=(m_2g-m_1g)=(20.2-9.9)
=>a=10.3/(2.02+0.99)ms^-2
=>a=10.3/3.01ms^-2~~3.42ms^-2#