Question #bc133

1 Answer
Jun 30, 2017

enter image source here
Let the maximum uniform acceleration with which the man can ascend 5m to reach the balcony with the help of the hanging rope (the other end of which is tied with a chandelier of mass 124kg be a m"/"s^2
The accelerated motion of the man will create extra tension on the rope more than the weight of the man. This tension should not be greater than than weight of the chandelier of mass 124kg.

So we can write 70xx(a+g)=124xxg

where g= acceleration due to gravity =9.8m"/"s^2

So the above equation becomes

70xx(a+9.8)=124xx9.8

=>(a+9.8)=124xx9.8/70

=>a=124xx9.8/70-9.8=7.56m"/"s^2

So if time taken by the man to reach the balcony with this maximum acceleration staring from rest be t sec then by equation of kinematics we can write

0xxt-1/2at^2=5

=t=sqrt(10/a)=sqrt(10/7.56)~~1.15s