Question #da5cc

1 Answer
Oct 27, 2016

0.2s, rounded to one decimal place.

Explanation:

Applicable kinematic equations are
v^2-u^2=2as .....(1)
v=u+at .....(2)
where s is distance traveled in time t, u,v and a are initial velocity, final velocity and acceleration of the object respectively.

Inserting given values in (1), we get (remember initial velocity of the dart is zero.)
14^2-0^2=2axx1.2
=>a=14^2/(2xx1.2)=490/6ms^-2

Inserting calculated value of acceleration in (2) we get
14=0+490/6t
=>t=14/(490/6)
=>t=0.2s, rounded to one decimal place.