Question #1068c

1 Answer
Jun 5, 2016

"Option D"->"~~7.4(km)/s

Explanation:

Let

  • m->"Mass of satellite"
  • M->"Mass of Earth"
  • R->"Radius of Earth" =6400km
  • h->"Height of the orbit from surface of the Earth" =900km
  • v->"Orbiting speed of the satellite"
  • G->"Gravitational constant"
  • g->"Acceleration due to gravity" =9.8xx10^-3kms^-2

Now we know

"Centripetal pull on earth " = "Gravitational force acting between"

=>(mv^2)/(R+h)=(GmM)/(R+h)^2

=>(cancelmv^2)/cancel(R+h)=(GcancelmM)/(R+h)^cancel2

=>v^2=(GM)/(R+h))

=>v^2=(gR^2)/(R+h)......(1) " "[ Since " " GM=gR^2]

Now inserting the values in equation (1) we get

=>v^2=(9.8xx10^-3(6400)^2)/(6400+900)

=>v=sqrt((9.8xx10^-3(6400)^2)/(6400+900))~~7.4(km)/s