Question #c6d6a

2 Answers
Jun 14, 2015

Time of flight t="2.44 s"
Maximum vertical height h="7.32 m"
Horizontal range d_x = "45.0 m"

Explanation:

Your projectile is fired with an initial velocity of 22 m/s and at an angle of 33^@ with the horizontal.

v_0 = "22 m/s"

theta=33^@

![facstaff.gpc.edu)

This means that the motion of the projectile has a vertical component and a horizontal component.

Vertically, the projectile will be acted upon by the gravitational acceleration, g. This means that you can write

d_y = v_(0y) * t - 1/2 * g * t^2, where

d_y - the total vertical displacement;
v_(0y) - the vertical component of v_0;
t - the total time of flight.

In your case d_y will be equal to zero because the projectile starts from the ground level and ends up on the ground level. The vertical component of v_0 will be equal to

v_(0y) = v_0 * sintheta

The equation becomes

0 = v_0 * (sintheta) * t - 1/2 * g * t^2

-1/2 * 9.8t^2 + 22 sin(33^@)t = 0

-4.9t^2 + 11.98t = 0 <=> t(-4.9t + 11.98) = 0

The only acceptable solution is

t = (-11.98)/-4.9 = color(green)("2.44 s")

At the maximum vertical height, the vertical component of the velocity is zero. This means that you can write

0 = v_(0y)^2 - 2 * g * h, where

h - the maximum height the projectile reaches.

Solving this equation for h will get you

h = (v_0^2sin(33^@)^2)/g = color(green)("7.32 m")

Horizontally, the projectile is not acted upon by any forces. This means that you can write

d_x = v_(0x) * t, where

d_x - the range of the projectile;
v_(ox) - the horizontal component of v_0.

Use the values you have to solve for d_x

d_x = v_0 * costheta * t = 22"m"/cancel("s") * cos(33^@) * 2.44cancel("s")

d_x = color(green)("45.0 m")

Jun 14, 2015

1) time of flight =2.44sec 2) maximum vertical height= 7.30 metre
3)horizontal range= 82.6

Explanation:

it is defined as the time taken by any object to travel in any medium it is calculated by

t=2vsintheta/a
maximum vertical height is the peak of that projectile motion the object is travelling
horizontal range it is the range of horizontal motion which is done by object