A store has a sale on books. The price is $17.55 for one book, $16.70 each for 2 books, $15.85 each for 3 books, and $15 each for 4 books. If this pattern continues, how much per book will it cost to buy 7 books?

2 Answers
Nov 9, 2016

T_7 = $12.45T7=$12.45

Cost for 7 books will be $12.45$12.45 per book

Explanation:

The price per book forms an AP

T_n: 17.55" " 16.70" "15.85" "15" "Tn:17.55 16.70 15.85 15 they all differ by -0.850.85

n:" "1" "2" "3" "4n: 1 2 3 4

The cost if 7 books are bought will be T_7T7

T_7 = a + d(n-1)T7=a+d(n1)

T_7 = 17.55-0.85xx6T7=17.550.85×6

T_7 = $12.45T7=$12.45

Nov 9, 2016

color(green)($12.45)$12.45

Explanation:

Price difference with each additional book purchased is $0.85$0.85
color(white)("XXX")(=$17.55-$16.70=$16.70-$15.85=$1585-$15.00)XXX(=$17.55$16.70=$16.70$15.85=$1585$15.00)

The formula for price per books seems to be:
color(white)("XXX")p(n)=$17.55-(n-1) * $0.85XXXp(n)=$17.55(n1)$0.85
where nn is the number of books purchased.

p(7)=$17.55-6 * $0.85 = $17.55 - $5.10 = $12.45p(7)=$17.556$0.85=$17.55$5.10=$12.45