Silver chloride (AgCI) is relatively insoluble in water. At 25 C, 1.3 x 10^3 L of water is needed to dissolve 2.5 g of AgCl. What mass (in milligrams) of AgCl will dissolve in 1.0 L of water?

1 Answer
Sep 5, 2016

Approx. 2*mg

Explanation:

"Solubility" = "Moles of solute"/"Volume of solution".

For silver chloride we are given that: 2.5*g wil dissolve in over 1 m^3 of water.

And thus, "Solubility" = (2.5*g)/(143.32*g*mol^-1)xx1/(1.3xx10^3*L) = 1.34xx10^-5*mol*L^-1.

And thus silver chloride solute in 1L of saturated water = 1.34xx10^-5*mol*L^-1xx143.32*g*mol^-1xx1L ~= 2*mg

Typically, you are quoted a K_"sp" for these insoluble salts. K_"sp "AgCl=1.77xx10^-10. K_"sp" values can be shown to depend on the molar solubilities.