If 17 L of a gas at a temperature of 67°C and a pressure of 88.89 atm has its temperature increased to 94°C and its volume decreased to 12 L, what is the new pressure?

1 Answer
Feb 12, 2017

The new pressure will be 140 atm.

Explanation:

This is an example of the combined gas law. The equation to use is:

P1V1T1=P2V2T2,

where P is the pressure, V is the volume, and T is the temperature in Kelvins. For this question, the temperature in degrees Celsius will be converted to Kelvins by adding 273.15.

Write what you know.

P1=88.89 atm
V1=17 L
T1=67C+273.15=340 K
V2=12 L
T2=94C+273.15=367 K

Write what you don't know: P2

Solution
Rearrange the equation to isolate P2, substitute the known values into the equation, and solve.

P2=P1V1T2V2T1

P2=88.89atm×17L×367K12L×340K=140 atm rounded to two significant figures