How would you describe the preparation of 900 mL of 3.00 M HNO_3HNO3 from the commercial reagent that is 70.5% HNO_3HNO3 (w/w) and has a specific gravity of 1.42.?

1 Answer
Apr 14, 2017

Well first, we determine the molar concentration of the mother acid.

...........and finally we get a required volume of 170*mL170mL with respect to the starting acid.

Explanation:

"Concentration of nitric acid"Concentration of nitric acid == "Moles of nitric acid"/"Volume of solution"Moles of nitric acidVolume of solution

And if we specify a 1*mL1mL volume then..........

We have ((1.42*g*mL^-1xx1*mLxx70.5%)/(63.01*g*mol^-1))/(1xx10^-3*L)=15.9*mol*L^-11.42gmL1×1mL×70.5%63.01gmol11×103L=15.9molL1

So that is our mother acid. And as you know WE ALWAYS ADD ACID TO WATER AND NEVER THE REVERSE. Because if you spit in acid it will spit back.............

And thus, we want a molar quantity of 900*mLxx10^-3*L*mL^-1xx3.00*mol*L^-1=2.70*mol900mL×103LmL1×3.00molL1=2.70mol.

And so we divide this molar quantity by the concentration of the conc. nitric..........

=(2.70*mol)/(15.9*mol*L^-1)xx10^3*mL*L^-1=169.8*mL=2.70mol15.9molL1×103mLL1=169.8mL

And so we dilute (IN THIS ORDER), 170*mL170mL of the conc. acid TO a volume of 900*mL900mL.