How do you buffer a solution with a pH of 12?

1 Answer
Apr 6, 2014

You find an acid with a "p"K_"a" close to 12. Then you make a solution of the acid and its conjugate base in the correct proportions.

Explanation:

The only common acids with "p"K_a" ≈ 12 are "H"_3"PO"_4 with "p"K_text(a3) = 12.35 and ascorbic acid, "H"_2"C"_6"H"_6"O"_6 with "p"K_text(a2) = 11.79.

Let’s use "H"_3"PO"_4.

How would you prepare 1.000 L of 0.1000 mol/L phosphate buffer?

We will need to use "Na"_2"HPO"_4"·12H"_2"O" as the acid and "Na"_3"PO"_4"·12H"_2"O" as the conjugate base.

The chemical equation is

"HPO"_4^"2-" + "H"_2"O" ⇌ "H"_3"O"^+ + "PO"_4^"3-"; "p"K_text(a3) = 12.35

or

"HA" + "H"_2"O" ⇌ "H"_3"O"^+ + "A"^"-"; "p"K_text(a) = 12.35

The Henderson-Hasselbalch equation is

"pH" = "p"K_"a" + log(("[A"^"-""]")/(["HA"]))

12.00 = 12.35 + log(("[A"^"-""]")/(["HA"]))

log(("[A"^"-""]")/(["HA"])) = "12.00 – 12.35" = "-0.35"

("[A"^"-""]")/(["HA"]) = 10^"-0.35" = 0.447

["A"^"-"] = "0.447[HA]"

Also,

["A"^"-"] + "[HA]" = "0.1000 mol/L"

"0.447[HA]" + "[HA]" = "1.447[HA]" = "0.1000 mol/L"

"[HA]" = ("0.1000 mol/L")/1.447 = "0.069 13 mol/L"

["A"^"-"] = "0.447[HA]" = "0.447 × 0.069 12 mol/L" = "0.0309 mol/L"

So, you wash "0.069 13 mol (23.24 g) Na"_2"HPO"_4"·12H"_2"O" and "0.0309 mol (11.74 g) Na"_3"PO"_4"·12H"_2"O" into a 1 L volumetric flask.

Then you add enough water to make 1.000 L of solution.