At conditions of 1.5 atm of pressure and 15.0 °C temperature, a gas occupies a volume of 45.5 mL. What will be the volume of the same gas at 1.1 atm and 30.0 °C?

At conditions of 1.5 atm of pressure and 15.0 °C temperature, a gas occupies a volume of 45.5 mL. What will be the volume of the same gas at 1.1 atm and 30.0 °C?

2 Answers
Feb 27, 2018

"Well...what does the old combined gas equation say...?"

Explanation:

...that (P_1V_1)/T_1=(P_2V_2)/T_2...for a GIVEN molar quantity of gas....the which scenario pertains here. As usual we use "absolute temperatures".

And so we solve for V_2=(P_1V_1)/T_1xxT_2/P_2

(1.5*atmxx45.5*mL)/(288.15*K)xx(303.15*K)/(1.1*atm)=65.3*mL..

That volume has increased is consistent with the pressure drop, and temperature increase...the question should have specified that the gas was confined to a piston....with variable volume...

Feb 27, 2018

"65.3 mL"

Explanation:

You'll be using the Combined Gas Law since your question involves all three variables:

(P_1V_1)/T_1 = (P_2V_2)/T_2

If (P = pressure , V = volume, T = temperature), then we know in the equation that:

  • P_1 = "1.5 atm"
  • P_2 = "1.1 atm"
  • V_1 = "45.5 mL"
  • V_2 = ?
  • T_1 = 15^@"C"
  • T_2 = 30^@"C"

Before plugging in all values to solve for the volume, temperature MUST ALWAYS be in Kelvins, at least for gases. To convert Celsius to Kelvin, all you do is add 273. So,

T_1 = "288 K " and " "T_2 = "303 K"

Now we're ready to plug and chug!

Work for calculation:

(1.5*45.5)/288 = (1.1V_2)/303

0.24 = (1.1 V_2)/303

71.8 = 1.1 V_2

65.3 = V_2

or

V_2 = 65.3

So that means the volume of the gas would be about "65.3 mL".