A molecule with molecular weight of 180.18 g/mol is analyzed and found to contain 40.00% carbon, 6.72% hydrogen and 53.28% oxygen. What are the empirical and molecular formulas of the molecule?

1 Answer
Jun 20, 2014

The empirical formula is CH₂O and the molecular formula is C₆H₁₂O₆.

Assume we have 100 g of the compound.

Then we have 40.00 g of C, 6.72 g of H, and 53.28 g of O.

Moles of C = 40.00 g C × 1mol C12.01g C = 3.331 mol C

Moles of H = 6.72 g H × 1 mol H1.008g H = 6.67 mol H

Moles of O = 53.28 g O × 1 mol O16.00g O = 3.330 mol H

Moles of C:Moles of H:Moles of O = 3.331:6.67:3.330=1.000:2.00:1 ≈ 1:2:1

The empirical formula is CH₂O.

The empirical formula is the simplest formula of a compound. The actual formula is an integral multiple of the empirical formula.

If the empirical formula is CH₂O, the actual formula is (CHO)n or CnH2nOn, where n = 1, 2, 3, … Our job is to determine the value of n.

The empirical formula mass of CH₂O is 30.03 u. The molecular mass of 180.18 u must be some multiple of this number.

n=180.18 u30.03 u = 6.000 ≈ 6

∴ The molecular formula = CnH2nOn = C₆H₁₂O₆.

Hope this helps.