A helium-filled balloon has a volume of 100 L at 25°C and 900 mmHg. What volume will it have at 180 kPa and 20°C?

1 Answer
Jun 30, 2016

The combined gas law holds that P1V1T1=P2V2T2

Explanation:

The temperatures are quoted in degrees Kelvin. Of course, the twist introduced is the pressure value. We know that 1atm will support a column of mercury 760mm high, and the pressure measurement here is 900mm. This is not very realistic, as no one would measure those pressures with a mercury manometer. (Why not? Well. have you ever tried to clean up a mercury spill? Putting mercury under pressure is just asking for trouble.)

Thus P1=900mmHg=900mmHg760mmHgatm1 = 1.18atm

And P2=180kPa=180kPa101.32kPaatm1 = 1.78atm

You now have consistent units, and I leave the calculation as an exercise.