A chemist has one solution that is 50% acid. She has another solution that is 25% acid. How many liters of each type of acid solution should she combine to get 10 liters of 40% acid solution?

1 Answer
Aug 8, 2018

Mixture

Explanation:

n liters from 50%50% acid solution and 10-n10n liters from 25%25% acid solution to produce 10 liters of 40% acid solution.

(ntimes0.50) + ((10-n)times0.25) = 10times0.40(n×0.50)+((10n)×0.25)=10×0.40

0.50n + 2.5 - 0.25n = 40.50n+2.50.25n=4

0.25n = 4-2.50.25n=42.5

0.25n = 1.50.25n=1.5

n=6n=6 liters from 50%50% acid solution.

Take 6 liters from 50%50% acid solution and 4 liters from 25%25% acid solution. The final mixture will be 10 liters and 40%40% acid solution.