If 7 apples cost y cents, how many can you buy for x dollars?

(a) (7y)/x; (b) (7x)/y; (c) (700y)/x; (d) (700x)/y.

2 Answers
Jun 4, 2016

(d) i.e. (700x)/y.

Explanation:

As y cents buy 7 apples, y dollars will by 7xx100 apples.

Hence one dollar will buy 7xx100/y=700/y apples and

x dollars will buy 700/y xx x apples or 700x/y apples.

Hence answer is (d).

Aug 22, 2017

(700x)/y apples

option d

Explanation:

If you find it difficult to work with variables, make an easy example first. Once you know what you did with the numbers, do the same with the variables.

If 5 apples cost 50 cents, how many can you buy for 3 dollars?

One apple costs 50 div 5 = 10 cents

$3 = 3 xx100 = 300 cents

With 300 cents, I can buy 300 div 10 = 30 apples

What did we do?

Cents divided by the number of apples told us the cost of 1 apple.
Change dollars to cents
Divide by the cost of 1 apple:

In one step: 3xx100 div (50 div 5)

= 300 div 50/5

=300 xx5/50

=30 apples

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
If 7 apples cost y cents, one apple costs y div 7 cents

$x = x xx 100 = 100x cents

With 100x cents, I can buy 100x div (y div 7)

= 100x div y/7

=100x xx 7/y

=(700x)/y apples