Question #0d9d2

2 Answers
Apr 13, 2015

The concentrations are [NH₄⁺] = 0.45 mol/L; [Cl⁻] = 0.45 mol/L; [NH₃] = 0.15 mol/L; [OH⁻] = 5.93 × 10⁻⁶ mol/L; [H₃O⁺] = 1.69 × 10⁻⁹ mol/L.

Step 1. Identify the species.

You have two equilibria here — the ionization of ammonia and the ionization of water.

The equations are:

NH₃ + H₂O ⇌ NH₄⁺ + OH⁻
2H₂O = H₃O⁺ + OH⁻

The species involved in the equilibria are NH₃, NH₄⁺, OH⁻, and H₃O⁺.

You also have the Cl⁻ as a spectator ion from the NH₄Cl (5 species in total).

Step 2. Determine the concentrations.

You know immediately that

(1) [NH₃] = 0.15 mol/L

(2) [NH₄⁺] = 0.45 mol/L

(3) [Cl⁻] = o.45 mol/L

Since this is a buffer, we can use the Henderson-Hasselbalch Equation:

"pOH" = "p"K_"b" + log((["NH"_4^+])/(["NH"_3])) = 4.75 + log((0.45 cancel("mol/L"))/(0.15 cancel("mol/L")))

= 4.75 + 0.48 = 5.23

["OH"^(-)] = 10^"-pOH" = 10^-5.23

(4) ["OH"^(-)] = 5.93 × 10^-6 "mol/L"

["H"_3"O"^+] = K_w/(["OH"^(-)]) = (1.00 × 10^-14)/(5.93 × 10^-6)

(5) ["H"_3"O"^+] = 1.69 × 10^-9 "mol/L"

Apr 13, 2015

[NH_(3(aq))]=0.15"mol/l"

[NH_(4(aq))^+]=0.45"mol/l"

[Cl_((aq))^-]=0.45"mol/l"

[H_((aq))^+]=1.69xx10^(-9)"mol/l"

[OH_((aq))^-]=5.93xx10^(-6)"mol/l"

The mixture contains a lot of unreacted ammonia molecules and lots of ammonium ions.

Ammonium ions are slightly acidic:

NH_(4(aq))^+rightleftharpoonsNH_(3(aq))+H_((aq))^+

We can make some assumptions which means we don't have to go into working out equilibrium concentrations.

We can write an expression for K_arArr

K_a=([NH_3][H^+])/([NH_4^+])=5.62xx10^(-10)"mol/l"

The presence of ammonia in the mixture forces the equilibrium to the left.

This means we can assume the ammonium ion concentration is what we started with - 0.45"M" and that the ammonia concentration is all due to the initial ammonia - 0.15"M"

Putting in the numbers:

5.62xx10^(-10)=(0.15xx[H^+])/(0.45)

From which:

[H^+]=1.69xx10^(-9)"mol/l"

To find [OH^-] we use the ionic product of water:

[H^+][OH^-]=10^(-14)mol^(2).l^(-2)"@"298K

[OH^(-)]=(10^(-14))/(1.69xx10^(-9))=5.93xx10^(-6)"mol/l"

The chloride ions take no part in any of this so their concentrations remain at 0.45"mol/l".