Question #ce067

2 Answers
Mar 7, 2014

The momentum increases by 100 %.

Let initial kinetic energy be KK and momentum be pp.

K = ½mv^2 (Equation 1)

If K increases by 300 %, it increases by a factor of (300 %)/(100%) = 3.

So the new kinetic energy is

K' = K + 3K = 4K

From Equation 1: v = sqrt((2K)/m)

The initial momentum p = mv = m × sqrt((2K)/m) = sqrt(m^2 ×(2K)/m) = sqrt(2Km)

The new momentum p' = sqrt(2K'm)

So (p')/p = sqrt((2K'm)/(2Km))

(p')/p = sqrt((K')/K)

(p')/p= sqrt((4K)/K)

(p')/p = 2

p' = 2p

% change = (p' – p)/p × 100 % = (2p – p)/p × 100 % = 100 %

% increase in momentum = 100%

Apr 21, 2017

T = p^2/(2m)

p = sqrt(2mT)

(p_2 - p_1)/p_1 = (sqrt(2mT_2) - sqrt(2mT_1))/sqrt(2mT_1)

= (sqrt(color(red)(T_2)) - sqrt(T_1))/sqrt(T_1)

= (sqrt(color(red)(4 T_1)) - sqrt(T_1))/sqrt(T_1) = 1 or 100 "%"