Question #b2388

1 Answer
Dec 27, 2014

First of all, I think the problem was written incorrectly - I am referring to the value given for the total mass of the reactants, which I believe was 30.3 g, not 3.03 g, and to the fact that the product is zinc iodide (ZnI2) Therefore, I'll try and make this more of a concept-problem.

So, according to the law of conservation of mass, the total mass of the reactants must be equal to the total mass of the product - mass can neither be created, nor destroyed in any ordinary chemical reaction.

Let's assume that this is the reaction we're looking for

Zn+I2ZnI2

Since the total mass of the products is 30.3g, we know that

mZn.react+mI2=30.3g -> this is true only for what participates in the reaction, the mass of unreacted Zn should not be included here (this is what mZn.react symbolizes).

We know that the mass of the product must equal the mass of the reactants, so

mZnI2=mZn.react+mI2=30.3g
mZn.excess=48.1230.3=17.8g excess Zn;

Knowing that we have a 1:1 mole ratio between Zn and I2, and that their molar masses are 65.4gmol and 253.8gmol, respectively, we can determine how much of each actually reacts:

nZn.react=nI2mZn.react65.4gmol=mI2253.8gmol, (1) and

mZn.ract+mI2=30.3g (2)

I won't detail the solving of this equation system because it's too simple; solving for the two masses will show that

mZn.react=6.21g and mI2=24.09g

Since the number of ZnI2 moles must equal the number of Zn and I2 moles as well, we can check the result by

nZnI2=30.3g(65.4+253.8)gmol=0.0950 moles, which equals

nZn.react=6.21g65.4gmol=0.0950 moles and
nI2=24.09g253.8gmol=0.0950 moles.

As a conclusion, the results of this reaction agree with the law of conservation of mass: from a total of 6.21 + 17.8 = 24.01 g of Zn and 24.09 g of I2, 30.3 g of ZnI2 are produced I2 is the limiting reagent.