You can buy 5 oranges for $2.00 What is the unit rate for 1 orange?

1 Answer
Mar 4, 2018

$0.4

Explanation:

$2.00 = "5 oranges"

Divide both sides by color(blue)"5 oranges"

($2.00)/"5 oranges" = cancel"5 oranges"/cancel"5 oranges"

($0.4)/"1 orange" = 1

$0.4 = "1 orange"