You can buy 5 oranges for $2.00 What is the unit rate for 1 orange?
1 Answer
Mar 4, 2018
Explanation:
$2.00 = "5 oranges"
Divide both sides by
($2.00)/"5 oranges" = cancel"5 oranges"/cancel"5 oranges"
($0.4)/"1 orange" = 1
$0.4 = "1 orange"