What force on a floating object displaces 0.6 m3 of water?

1 Answer
May 7, 2018

F=5862.36N

Explanation:

Buoyancy force is equal to the weight of the displaced fluid(liquid or gas) by the object.

So we need to measure the weight of the displaced water by
F=mg

F=force

m=mass
g=gravitational strength=9.8Nkg

but first, we need to find what is m
so from density formula

ρ=mV

rearrange (solve for m):

m=ρV

ρ=density,and density of water is fixed=997kgm3
V=volume=0.6m3

*if you are given the V in Liters you have to convert it to a cubic meter or cm *

m=mass

now substitute

m=997kgm30.6m3
m=598.2kg

now find the force

F=mg

F=598.2kg9.8Nkg

F=5862.36N