The price of a new car is RM80000. It is given that the price of the car depreciates at a constant rate if 5% yearly. Calculate the minimum number of years required for the price of the car to drop to less than RM45000.?

USE FORMULA : T_n = ar^(n-1)

1 Answer
Apr 16, 2018

color(blue)(13)

Explanation:

ar^(n-1)

This is just the nth term of a geometric sequence.

If the car is depreciating at 5% yearly, then we can say that the value of the car after each year is 95% of its value the previous year.

Using this as our common ratio and expressing it in decimal form, and using a as our initial value, the nth term will be:

80000(0.95)^(n-1)

We need this to be less than 45000. First we solve for n equal to this amount:

80000(0.95)^(n-1)=45000

Dividing by 80000

(0.95)^(n-1)=45000/80000=45/80=9/16

Taking natural logarithms of both sides:

(n-1)ln(0.95)=ln(9/16)

n-1=ln(9/16)/ln(0.95)

n=ln(9/16)/ln(0.95)+1~~12.21714158

This is for equality, and we also need an integer value. We therefore go to the nearest integer greater than this:

n=13

So:

T_13=80000(0.95)^(13-1)=43228.80702