The P-waves have a speed of about 6 km/s. How do you estimate the average bulk modulus of Earth's crust given that the density of rock is about 2400 kg/m3. Answer the question in Pa?

Earthquakes at fault lines in Earths crust create seismic waves, which are longitudinal (P-waves) or transverse (S-waves).

1 Answer
Jan 31, 2018

The bulk modulus is =8.64*10^4MPa=8.64104MPa

Explanation:

Apply the equation

v_p=sqrt(M/rho)vp=Mρ

Here,

The density of the rock is rho=2400kgm^-3ρ=2400kgm3

The speed of the "P-wave"P-wave is v_p=6kms^-1=6000ms^-1vp=6kms1=6000ms1

Therefore,

M=rhov_p^2=2400*6000^2 (kg)/m^3*m^2/s^2M=ρv2p=240060002kgm3m2s2

=8.64*10^10Pa=8.641010Pa

=8.64*10^4MPa=8.64104MPa