The cost of 12 oranges and 7 apples is $5.36. Eight oranges and 5 apples cost $3.68. How do you find the cost of each?

1 Answer
Jan 18, 2017

I found:
Oranges: $0.26
Apples: $0.32

Explanation:

Let us call the cost of oranges Or and apples Ap. We can write:

12Or +7Ap=5.36
and
8Or +5Ap=3.68

we can extract from the first:

Or=(5.36-7Ap)/12

we substitute this into the second equation for Or:

cancel(8)^2*(5.36-7Ap)/cancel(12)^3+5Ap=3.68

solve for Ap:

10.72-14Ap+15Ap=11.04

Ap=0.32

use this value bach into the first equation:

Or=(5.36-7Ap)/12=(5.36-7*0.32)/12=0.26