The 20-pack container sells for $5.49. What is the unit rate pack? Prealgebra Ratios, Proportions, Units and Rates Unit Conversions 1 Answer Barney V. Jan 21, 2017 unit rate per pack=$0.27=$0.27 Explanation: 20=$5.4920=$5.49 1=20/5.491=205.49 1=$0.27451=$0.2745 Answer link Related questions How do you convert 73 mi/h = ____km/s? Every morning for breakfast, Mika drinks 20 cL of orange juice. How many milliliters of orange... David takes 300 milligrams of medicine every day. How many grams is this? A manufacturer ships its product in boxes with edges of 4 inches. If 12 boxes are put in a... How many feet is 15 miles? How many feet in a mile? How many meters in a mile? How many feet are in .55 miles? How many miles are in 100 feet? How do you find out how many feet are in a mile? See all questions in Unit Conversions Impact of this question 5119 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License