Problem: Kevin borrowed $2000 from his mother at an interest rate of 5%, compounded monthly. How much does he owe (including the original $2000) at the end of 3 years? Give your answer rounded to the nearest cent. Help, Please?

1 Answer
Mar 31, 2018

$5,600

Explanation:

1. The first step is to find out what 5% of $2000 is. You can do this by writing a proportion such as:

x/2000=5/100

x is the amount of interest in $

2. Cross multiply to get:

2,000*5=100x

3. Simplify

10,000=100x

4. Divide both sides by 100 to get the value of x.

100=x

5. You now know the value of interest for one month, but you need to find out what is after 3 years. There are 12 months in each years so:

3*12=36

6. Times the value of one month's interest by 36 months.

$100 * 36 months=$3,600

7. Add the amount of interest to the original $2,000.

$3,600+$2,000=$5,600

Kevin will owe his mother $5,600 by the end of 3 years.