In a large ripple tank, a wave producing machine working at a frequency of 30 Hz produces 25 complete waves in a distance of 0.5 m. What would be the velocity of an individual wave? Thanks!

By using v=d/tv=dt, I found 60 cm per second. I don't know what lambdaλ would be if I used v=fv=flambda#

2 Answers
Mar 16, 2016

I tried this but I am not sure I got the question right...

Explanation:

You know that 2525 complete waves (each one of length lambdaλ) fit in a distance of 0.5m0.5m, so:
lambda ("one wave")=0.5/25=0.02mλ(one wave)=0.525=0.02m which is the wavelength of one wave:
Using:
v=lamda*f=0.02*30=0.6m/s=60(cm)/sv=λf=0.0230=0.6ms=60cms

Mar 17, 2016

"There are 24 "lambda " between 25 complete waves"There are 24 λ between 25 complete waves
lambda=(50)/24=2,08 cmλ=5024=2,08cm
v=lambda*fv=λf
v=2,08*30v=2,0830
v=62,4(cm) /sv=62,4cms