In a given conductor, force per charge is equal to 10N/columb. total length of conductor is 100meters. charge per sec is 10columb/sec. then work done per sec?

2 Answers
Jun 26, 2015

I found: 10,000J/sec10,000Jsec

Explanation:

Well, analyzing the units you should have:
10N/cancel(C)*100m*10cancel(C)/(sec)=10,000Nm/(sec)=10,000J/sec that is in units of work per second.

From what I understand in your wire (of 100m length) you have a fileld or force per coulomb that moves 10 coulombs every seconds along it....I think.

Jun 27, 2015

10kilowatts

Explanation:

Determination of voltage:

Electric Field Intensity=Force/charge

But Voltage=Electric Field Intensity x length

Therefore

Voltage=(Force/charge )x length

V=F/QxxL

V=10xx100

V=1000 volts

Determination of current:

I=Q/t

Where Q=charge ; t=time.

I=10Amperes

Determination of power:

P=VI

P=power=work done/sec

P=10xx1000

P=10000watts