An object moves with velocity of 20km/hr in the first 1/3rd of total distance and moves with 60km/hr in the second 1/3rd of total distance. What is average velocity up to 2/3 rd of total distance?

1 Answer
Jun 14, 2015

A car cover 1/3 distance with speed 20km/hr and 2/3 with 60km/hr. average speed is 30km/hr.

Explanation:

ArunrajuNaspuriArunrajuNaspuri
Assume total length=L kilometers
Average velocity=Total distance up to2/3part /Time up to 2/3part
V_(avg)=(d_1+d_2)/(t_1+t_2) " "color(blue)((1))

where,
v_1=velocity up to 1/3rd part =20 km/hr,

t_1=time taken for car up to (1/3)^(rd) part,

d_1=distance up to (1/3)^(rd) part =L/3kilometers

v_2=velocity from (1/3)^(rd)part to (2/3)^(rd)part=60km/hr,

t_2=time taken from (1/3)^(rd)part to (2/3)^(rd)part,

d_2=distance from (1/3)^(rd)part to (2/3)^(rd)part= L/3km.

For first 1/3rd part:
given that,

v_1=20(km)/(hr)

d_1/t_1=20km/hr [since from velocity definition]

L/3/t_1=20km/hr [sinced_1=L/3]

L/(t_1)=60km/hr " "color(blue)((2))

from (1/3)^(rd)part to (2/3)^(rd)part:

given that,

v_2=60 km/hr,

d_2/t_2=60km/hr,

L/3/t_2=60km/hr [since d_2=L/3km]

L/(3t_2)=60km/hr " "color(blue)((3))

Divide equation(2) with equation(1),

We get t_1=3t_2 " "color(blue)((4))

From equation(1),

V_(avg)=(d_1+d_2)/(t_1+t_2)

V_(avg)=((L/3)+(L/3))/(3(t_2)+t_2)[since from equation(4)]

V_(avg)=1/2*(L/(3t_2))

V_(avg)=1/2*(60(km)/(hr))[since from equation (3)]

V_(avg)=30(km)/(hr)

A car cover 1/3 distance with speed 20km/hr and 2/3 with 60km/hr. average speed is " "color(blue)30 km/hr.