A raft of wood of density 0.8103kgm3 and mass 120kg floats in water. How much weight should be put on the raft to make it just sink?

1 Answer
Nov 24, 2016

Given

the mass of the raft m=120kg

the density of the raft d=0.8×103kgm3
So

the volume of the raft v=md

=120kg0.8×103kgm3=0.15m3

Let wkg be the weight that should be put on the raft to make it just sink.

By condition of floatation we know that the total wt of raft and the weight put on it is equal to the wt of displaced water by the raft.

Taking density of water dw=1000kgm3 we can write

w+m=v×dw

w+120=0.15m3×1000kgm3

w=(150120)kg=30kg