A ball with a mass of 3kg is rolling at 11ms and elastically collides with a resting ball with a mass of 4kg. What are the post-collision velocities of the balls?

1 Answer
Feb 27, 2016

see to animation
vr=117ms
vy=667ms

Explanation:

enter image source here
mr: mass of the red ball
my: mass of the yellow ball
vr: velocity of the red ball after collision
vy: velocity of the yellow ball after collision
311+0=3vr+4vy
33=3vr+4vy (1)
11+vr=0+vy (2)
vy=11+vr (3)
insert (3) into (2)
33=3vr+4(11+vr)
33=3vr+44+4vr
3344=7vr
11=7vr
vr=117ms
use (3):
vy=11117
vy=667ms