A ball with a mass of 23 kg23kg is rolling at 25 m/s25ms and elastically collides with a resting ball with a mass of 2 kg2kg. What are the post-collision velocities of the balls?

1 Answer
Feb 8, 2016

v_(2a)=1,038 m/secv2a=1,038msec
v_(1a)=23,962 m/secv1a=23,962msec

Explanation:

Sigma P_b= Sigma P_a
Sigma P_b": sum of momentums before"
Sigma P_a:" sum of momentums after"
23*25+0=23*v_(1a)+2*v_(2a)
575=23*v_(1a)+2*v_(2a)
v_(1b)+v_(2b)=v_(1a)+v_(2a)
25+0=v_(1a)+v_(2a) "
v_(1a)=25-v_(2a)
575=23(25-v_(2a))+2*v_(2a)
575=575*v_(2a)-23*v_(2a)+2*v_(2a)
554*v_(2a)=575
v_(2a)=1,038 m/sec
25=v_(1a)+1,038
v_(1a)=25-1,038
v_(1a)=23,962 m/sec