A ball is thrown towards a cliff with an initial speed of 30.0 m/s directed at an angle of 60.0◦ above the horizontal. The ball lands on the edge of the cliff 4.00 s after it is thrown. ?

(a) What is the height of the cliff?
(b) What is the maximum height reached by the ball?
(c) What is the ball’s impact velocity?

1 Answer
Dec 14, 2015

(a)

25.5"m"25.5m

(b)

34.4"m"34.4m

(c)

20.0"m/s"20.0m/s at an angle to the vertical of 48.6^@48.6

Explanation:

(a)

Diagram (a) describes the scenario. (apologies for the artwork):

MFdocsMFdocs

(a)

To get hh we can use the equation of motion:

s=ut+1/2at^2s=ut+12at2

The vertical component of the initial velocity vv is given by:

u=vsin60u=vsin60

So the expression for hh becomes:

h=vsin60t-1/2"g"t^2h=vsin60t12gt2

:.h=30sin60xx4-0.5xx9.8xx4^2

:.h=103.9-78.4=25.5"m"

(b)

To get the maximum height h_(max) we can use:

v^2=u^2+2as

This becomes:

0=(vsin60)^2-2gh_(max)

:h_(max)=(30xx0.866)^2/(2xx9.8)

:.h=34.43"m"

(c)

To get the vertical component v_y of the impact velocity we need to get the time it takes to go from the maximum height to the moment it hits the cliff.

In diagram (a) the distance travelled is marked "y".

This can be found from:

y=h_(max)-h

:.y=34.43-25.5=8.9"m"

So now we can say that;

y=1/2"g"t^2

:.t=sqrt((2y)/(g)

:.t=sqrt((2xx8.9)/(9.8))=1.35"s"

Now we can use:

v=u+at

This becomes:

v_(y)=0+(9.8xx1.35)

:.v_(y)=13.2"m/s"

Now we know the vertical and horizontal components of velocity we can find the resultant v_r by referring to diagram (b):

Using Pythagoras we can say that:

v_(r)^2=13.2^2+(vcos60)^2

:.v_r^2=13.2^2+(30xx0.5)^2

v_r^2=399.24

:.v=20"m/s"

If you want the angle you can say that:

tanalpha=(vcos60)/13.2=(30xx0.5)/13.2=1.136

From which alpha=48.6^@