A bag of potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces cost $2.07. What is the cost of 1 pound of potatoes?

2 Answers
Jun 9, 2016

One pound of potatoes cost $0.36 or 36 cents.

Explanation:

As one pound is equal to 16 ounces, we can write 5 pounds and 12 ounces as 5 12/16=5 3/4=23/4 pounds.

Now 23/4 pounds of potatoes cos $2.07=207/100

Hence, one pond of potatoes cost (207/100)/(23/4)

= 207/100xx4/23

= (9cancel207)/100xx4/(1cancel23)

= 36/100=0.36

Hence, one pound of potatoes cost $0.36 or 36 cents.

Jun 9, 2016

Another approach. Really it is the same thing in disguise!

$0.36

Explanation:

To start with this be the same as the other solution. Will very slightly change in the middle. Then end up the same again.
The important thing to remember is that 16 oz = 1 lb
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Given weight " "5color(white)(.) lb" " +" " 12/16color(white)(.)lb

This is the same as 5 3/4 color(white)(.)lb -> 5.75color(white)(.)lb

The cost is $2.07 so as a ratio we have:

($2.07)/(5.75color(white)(.)lb)

But we need the cost for 1color(white)(.)lb

Let the unknown cost be x, then by the law of ratios we have

($2.07)/(5.75color(white)(.)lb) -= x/(1color(white)(.)lb)

But x/1 is the same as just having x so

x=($2.07)/(5.75color(white)(.)lb)" "=" "$0.36