Question #c09f6

1 Answer
Sep 8, 2017

33.34%

Explanation:

To start of,

Concentration of solution by mass percent is equal to mass of solute divided by the mass of solvent multiplied by hundred

Concentration of solution by mass %=mass of solutemass of solvent100%

Mass of solvent is given: 1500 g

Mass of solution is equal to mass of solute added to mass of solvent

msolution=msolvent+msolute

msolute=msolutionmsolvent

putting values in:

msolute=2000g1500g=500g

Back to formula

Concentration of solution by mass %=mass of solutemass of solvent100

Concentration of solution by mass %=500g1500g100%=33.34%

Hope that this helps. :)