Question #06568

2 Answers
Apr 10, 2017

"the mass of bottle " m_("bottle") =36.19 g the mass of bottle mbottle=36.19g

Explanation:

m_("bottle"):"mass of bottle"mbottle:mass of bottle
m_("water"):"mass of water"mwater:mass of water

m_("bottle")+m_("water")=60gmbottle+mwater=60g

color(green)(m_("water")=60-m_("bottle"))mwater=60mbottle

m_("mercury"):"mass of mercury"mmercury:mass of mercury

m_("mercury")+m_("bottle")=360mmercury+mbottle=360

color(red)(m_("mercury")=360-m_("bottle"))mmercury=360mbottle

**Since the density of water is 1,the mass and volume of water are equal. **

V_("water"):"Volume of water"Vwater:Volume of water

The volume of water and bottle are equal.

V_("water")=V_("bottle")Vwater=Vbottle

V_("mercury"):"Volume of mercury"Vmercury:Volume of mercury

V_("mercury")=V_("bottle")=V_("water")Vmercury=Vbottle=Vwater

V_("mercury")=color(green)(60-m_("bottle"))Vmercury=60mbottle

d_("mercury"):"density of mercury"dmercury:density of mercury

d_("mercury")=(m_("mercury"))/(V_("mercury"))dmercury=mmercuryVmercury

d_("mercury")=13.6" " g/(cm^(3))dmercury=13.6 gcm3

13.6=(color(red)(360-m_("bottle")))/(color(green)(60-m_("bottle")))13.6=360mbottle60mbottle

13.6(color(green)(60-m_("bottle")))=color(red)(360-m_("bottle"))13.6(60mbottle)=360mbottle

816-13.6m_("bottle")=360-m_("bottle")81613.6mbottle=360mbottle

816-360=13.6m_("bottle")-m_("bottle")816360=13.6mbottlembottle

456=12.6m_("bottle")456=12.6mbottle

m_("bottle")=456/(12.6)mbottle=45612.6

m_("bottle")=36.19gmbottle=36.19g

Apr 10, 2017

Let inner volume of the bottle be vv cm^3cm3 and mass of empty bottle be mm g

So by the problem

m +"mass of "vcm^3" water"=60gm+mass of vcm3 water=60g

"mass of "vcm^3" water"=(60 -m)gmass of vcm3 water=(60m)g

Again

m+"mass of "vcm^3" of Hg"=360gm+mass of vcm3 of Hg=360g

"mass of "vcm^3" of Hg"=(360-m)gmass of vcm3 of Hg=(360m)g

Now we know

("mass of "vcm^3" of Hg")/ ("mass of "vcm^3" of water")="sp.gravity of Hg"mass of vcm3 of Hgmass of vcm3 of water=sp.gravity of Hg

=>("mass of "vcm^3" of Hg")/ ("mass of "vcm^3" of water")=13.6mass of vcm3 of Hgmass of vcm3 of water=13.6

=>(360-m)/ (60-m)=13.6360m60m=13.6

=>(360-m)=(60-m)xx13.6(360m)=(60m)×13.6

=>360-m=816-13.6m360m=81613.6m

=>12.6m=816-360=45612.6m=816360=456

=>m=456/12.6~~36.2gm=45612.636.2g