Question #04430

2 Answers
Dec 11, 2017

The viewing angle between the base and top of the castle wall from the person on the boat will be

theta=beta-alpha=19.8^@-9.1^@=10.7^@

Explanation:

Let the angle of elevation of the top of the cliff or base of the castle from the boat be alpha and the angle of elevation of the top of the castle from the boat be beta

Again the perpendicular distance of the boat from the castle or cliff is 200m

Height of the top of castle wall is 32m+40m=72m

Height of the base of castle wall or top of the cliff is 32m

So tan beta=72/200=0.36

=>beta=tan^-1(0.36)=19.8^@

And tan alpha=32/200=0.16

=>alpha=tan^-1(0.16)=9.1^@

Hence the viewing angle between the base and top of the castle wall from the person on the boat will be

theta=beta-alpha=19.8^@-9.1^@=10.7^@

Dec 11, 2017

10^@42'31'' or 10.7^@

Explanation:

Viewing angle between bottom of wall and level line to
the foot of the cliff:- =32/200=tan theta=9^@5'25''

Vertical height between the foot of the cliff and top of wall

=40+32=72m

Viewing angle between bottom of cliffl and level line to
the top of the wall:- =72/200=tan theta=19^@47'56''

=the viewing angle between the base and the top of
the castle wall :-

(19^@47'56'')-(9^@5'25'')=10^@42'31'' or 10.7^@