Question #e0d9c

1 Answer
Mar 1, 2017

1.19090412854 gram ofO2

Explanation:

1 mole of MgO has 1 mole of Mg and 1 mole O2

amount of Mg in 3 grams of MgO

Molar mass of MgO = 24.305mol + 15.999mol = 40.304mol

Moles in 3grams = 3g40.304mol/gram=0.07443429932mol

Mole Ratio of O to MgO

1mol : 1mol

Therefore amount of oxygen in MgO

0.07443429932mol : 0.07443429932mol

Therefore there is 0.07443429932 moles of O2

Weight of 0.07443429932moles of O2 =

0.07443429932moles15.9994mol/gram=1.19090412854 gram ofO2