Question #c53c7

1 Answer
Feb 7, 2017

Given the common oscillator frequency is

nu=7.80xx10^2Hz=780Hz

Velocity of sound V=343ms^-1

So the wave lenhth of sound created from each spreaker will be lambda=V/nu=343/780~~0.44m

Here a stationary wave will be formed due to superposition of two similar waves approaching from opposite sides.The distance between its two consecutive nodes will be lambda/2=0.44/2m=0.22m.

If the two speakers vibrate in phase, the point halfway between them will be an antinode of pressure and the distance of this antinode point (minimum) from either of the speaker will be =1.27/3 m = 0.635m Let this position be named as M.

The distances of other nodes from the left side (at the left of mid position)

L_1=0.635-lambda/4=0.635-0.11=0.525m

L_2=0.525-lambda/2=0.525-0.22=0.305m

L_3=0.305-lambda/2=0.305-0.22=0.085m

The distances of other nodes from the left side (at the right of mid position)

R_1=0.635+lambda/4=0.635+0.11=0.745m

R_2=0.745+lambda/2=0.745+0.22=0.965m

R_3=0.965+lambda/2=0.965+0.22=1.185m

Hence the positions of the relative minima on the line joining the positions of two speakers will be as follows (from left)

L_3=0.085m,L_2=0.305m,L_2=0.525m,M=0.635m,R_1=0.745m,R_2=0.965m,R_3=1.185m