Question #43024

1 Answer
Nov 28, 2016

Given

the length of edge of the cube=18.3cm
density of the cube=651kgm3=651×103g106cm3=0.651gcm3
So volume of the cube =18.33cm3

So mass of the cube =18.33×0.651g

Let x cm be the length of the edge of the cube is under water when it is floating in water.

So by the condition of floating the weight of the displaced water by the immersed portion of the cube is equal to the weight of the cube.
Taking density of water =1gcm3 we can write

18.32×x×1×g=18.33×0.651×g

x=18.3×0.651=11.9133cm

a) So the distance from horizontal top surface of cube to water level

18.3x=18.311.9133=6.3867cm

b) Let the mass of lead to be kept on floating cube to just submerge it is m

Then again by condition of floating

m+18.33×0.651×g=18.33×1×g

m=18.33(10.651)×103kg

m=2.1388kg